Zdroj: GettyImages.com
AKTUALITY VÝZKUM ZAHRANIČNÍ

STUDIE: LINEÁRNÍ VYSÍLÁNÍ A VOD POKRAČUJÍ V EXISTENCI JEDEN VEDLE DRUHÉHO

4. 2. 2022
Zpráva společnosti Intertrust odhalila, že klasické televizní vysílání bude v dohledné budoucnosti životaschopné i přes nárůst streamování. Naznačuje, že se videoprůmysl vyvine do hybridní podoby, kde bude lineární vysílání existovat vedle obsahu na vyžádání a živého streamování.

Vysílání a streamování se čím dál více prolínají do jediného spojeného uživatelského zážitku, který hybridní přístup podporuje. Uživatelská rozhraní na základě CTV a aplikací provozovatelů budou klíčová. Nahradí tradiční elektronické televizní programové průvodce, kde si vybíráme obsah a orientujeme se v něm. Následně se normou v odvětví stane sloučené bezpečné řešení s vícevrstvou ochranou.

„Ředitelé klasických televizních společností a odborníci na streamovací média mají společný cíl - přilákat a udržet si předplatitele, aby dosáhli návratnosti investic,“ řekl Tim Siglin, zakládající výkonný ředitel Help Me Stream Research Foundation a autor zprávy o průzkumu.
„Náš průzkum ukazuje, že sbližování médií pro streamování a lineární vysílání došlo do bodu, kdy se spotřebitelé starají především o to, co a kde sledují. Ne o to, čí OTT nebo placené televizní služby používají.“

Zpráva o bezpečných postupech streamování a vysílání v roce 2022 (2022 Secure Streaming & Broadcast Workflows Report) uvádí, že i přes zoufalá varování v oboru respondenti věří, že živé lineární televizní vysílání hned tak nezanikne. A to 63 procent z nich pracuje ve streamovacím odvětví. Respondenti odpovídali na otázku, jak vidí budoucnost televize. 42 procent spatřuje hodnotu ve spojených službách, které využívají jak streamování, tak klasické vysílání pomocí standardů, jako jsou hbbTV a ATSC 3.0.

O protipirátských službách jako o prostředku udržení výnosů uvažuje téměř polovina respondentů. Jako primární přístup k potírání pirátství si vybrali správu digitální práv (DRM) (22 %), za ní následoval geoblocking (18 %), monitoring obsahu (16 %), využívání digitálního vodoznaku (10 %) a ochrana aplikací bezpečnostním štítem (10 %). Výsledky ukazují, že několikavrstvý přístup, včetně těchto metod, bude potřebám trhu vyhovovat nejlépe.

„Naše nedávná spolupráce se společností Intertrust ukazuje, že jak tyto dva způsoby přenosu splývají, zásadní roli stále hraje bezpečnost obsahu,“ uvedl Eric Schumacher-Rasmussen, viceprezident a redaktor společnosti Streaming Media. „Odvětví si uvědomuje, že používání výkonných protipirátských služeb je nebytné jak pro zastavení pirátství, tak pro přilákání nových předplatitelů.“

Klíčové trendy uvedené ve zprávě:

  • Z klasického televizního vysílání se vyvine hybridní přístup. Lineární vysílatelé budou existovat společně se službami videa na vyžádání a živého streamování.

  • Uživatelská rozhraní - nejspíše propracovaná EPG a aplikace provozovatelů (OpApps) na CTV -, budou pro tento hybridní přístup klíčová.

  • ​​Konzumace spojených médií (vysílání a streamování) vyžaduje konvergovaná bezpečnostní řešení.

  • Řešení pro správu práv zůstávají roztříštěná. Je proto nutné uplatňovat přístup s více technologiemi DRM.

  • Doplňkové, vrstvené zabezpečení by mělo obsahovat geoblocking a DRM i proaktivní uplatňování štítů pro ochranu aplikací a monitorování obsahu.


„Prováděli jsme průzkum se společností Streaming Media, abychom se dozvěděli, jaké jsou trendy bezpečného streamování a vysílání a jakou roli hrají v protipirátských postupech. Zpráva naznačuje, že pouhé uplatňování více technologií DRM k ochraně prémiového obsahu nestačí. Pro ochranu výnosů poskytovatelů služeb je nezbytné také komplexní vrstvené protipirátské řešení,“ uvedl Manas Mati, ředitel společnosti Intertrust ExpressPlay.



Průzkum provedly ve 4. čtvrtletí 2021 společnosti Streaming Media, Intertrust a Help Me Stream Research Foundation. Zúčastnilo se ho 227 předních tvůrců obsahu, vysílatelů a distributorů v odvětví médií a zábavy.

Zdroj: advanced-television.com

Načítání dalších...