TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

Digitální doba přináší mnohá zjednodušení. Ne vždy ale znamenají posun k lepšímu. Orlando Wood, ředitel společnosti System 1 a autor oceňovaných knih Lemon a Look out, upozorňuje, že od roku 2006 klesá účinnost reklamy. Vliv na to, má především způsob uchopení kreativ, které se od počátku milénia čím dál víc odklání od výpravného vyprávění příběhů směrem ke generickému zkratkovitému pojetí rychlých střihů bez tváří a emocí.

Od takové reklamy, která reflektuje fungování levé mozkové hemisféry a je zaměřená „dovnitř“, se však diváci odvracejí.

Aby byla reklama shlédnuta a aby upoutala pozornost diváků, je tak čím dál tím těžší. Dokonce 75 % online reklam nedoručuje takové výsledky, jaké jsou od nich očekávány. A je to právě spojením souvislostí na přímce kreativita – emoce – pozornost – efektivita.

„Potřebujeme vytvořit podívanou, aby těm, které chceme přesvědčit, otevřela oči a zahřála je u srdce“, říká Wood. Právě velká televizní obrazovka oproti displeji telefonu takové reklamě dává prostor naplno vyniknout.

A kreativita hraje jednu ze zásadních rolí při doručení výsledků reklamních kampaní. Jak tedy reklamu ve světle těchto zjištění koncipovat, aby zaujala a pomáhala budovat značky?

Nenechejte si ujít online webinář s Orlando Woodem pořádaný The Global TV Group 12.5.2022 od 14 hodin.

Ve ScreenVoice magazínu přinášíme nový článek, věnovaný právě kreativitě v reklamě a ve výběru inspirativních článků v rubrice „Přečtěte si k tématu“ naleznete právě ty o kreativitě v reklamě.

NENECHTE SI UJÍT

Leadership session

Orlando Wood, ředitel inovací ve společnosti System1 Group a autor oceňovaných knih Lemon a Look out v exluzivní online diskuzi, pořádané společností The Global TV Group, odhalí, jak se v digitálním věku zúžila pozornost společnosti, jak se to projevuje v dnešní reklamě a jak reklamu ve světle těchto zjištění koncipovat, aby zaujala a pomáhala budovat značky.

Přečtěte si k tématu

MILAN ŠTEINDLER –⁠ IKONA ČESKÉ PROVOKATIVNÍ REKLAMY

6. 6. 2023

Milan Šteindler se dostal do povědomí českého publika i profesionálů v oblasti produkce a režie svým neotřelým humorem a lehkostí, kterou do reklamy a svých děl obecně vnáší.

NA NÁLADĚ ZÁLEŽÍ: OSLOVUJTE TELEVIZNÍ DIVÁKY VE SPRÁVNÝ OKAMŽIK

30. 5. 2023

Oslovení lidí, kteří mají zrovna dobrou náladu, může zvýšit pravděpodobnost, že si lidé všimnou vašich reklam, budou se jim líbit a budou jim věřit. Proč tedy tolik marketérů ignoruje její sílu? Joanna Stanleyová se zabývá vědeckými poznatky o chování v pozadí nálady a nabízí nápady, jak optimalizovat vaši příští kampaň. V příběhu o milosrdném Samaritánovi… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

RICHARD SHOTTON PRO CONTAGIOUS: BEHAVIORÁLNÍ VĚDA NENÍ PRO KREATIVCE A PLÁNOVAČE SVĚRACÍ KAZAJKA

23. 5. 2023

Richard Shotton je odborník na praktickou aplikaci behaviorální vědy. V rozhovoru pro Contagious mluví mimo jiné o tom, proč by agentury měly využívat kognitivní zkreslení spíš laterálně než doslovně.  Richard Shotton se začal zajímat o behaviorální ekonomiku poté, co se v knize The Tipping Point [v českém překladu Bod zlomu] dočetl o vraždě Kitty Genovese z… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

LEGENDÁRNÍ MASKOT I STRACH Z PŘEBYTKU SPOTŘEBNÍHO ZBOŽÍ ANEB TV REKLAMA V SOCIALISTICKÉM ČESKOSLOVENSKU

12. 5. 2023

Televizní vysílání oslavilo na začátku května sedmdesátileté výročí. Pojďme zavzpomínat, jaké byly počátky reklamy v tehdejším Československu?

WARC CREATIVE: OBCHODNÍ ÚSPĚCH PODPOŘÍ ODDANOST ÚČELU ZNAČKY, TECHNOLOGICKÉ INOVACE A PŘEKONÁVÁNÍ NOREM

26. 4. 2023

Podle nové zprávy společnosti WARC Creative Lessons from the Effective 100 vede k obchodnímu úspěchu značky především její oddanost účelu, technologické inovace a překonávání norem v dané kategorii. V letošním žebříčku Effective 100 lze najít inspiraci a poučení z nejefektivnějších kampaní, které byly v roce 2022 oceněny nejvyšším počtem cen. „Analyzovali jsme několikrát oceněné kampaně… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

JAK ÚSPĚŠNĚ VYUŽÍT HUDBU V REKLAMĚ

26. 4. 2023

Nejnovější hity, klasické rockové písně 80. a 90. let i jazzové šlágry Franka Sinatry a uklidňující melodie Beatles – existuje mnoho písní, které v nás mohou zanechat trvalou stopu. Hudba v mnoha ohledech ovlivňuje kulturu a naopak. Zanechává emoce a určuje atmosféru. Správná píseň může dobrou reklamu posunout na vyšší úroveň a podpořit tak i… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

VÝZKUM UK: ADRESOVATELNÉ TELEVIZNÍ REKLAMY VYVOLÁVAJÍ VÍCE POZITIVNÍCH REAKCÍ A VĚTŠÍ OBCHODNÍ DOPAD

25. 4. 2023

Nový výzkum tvrdí, že adresovatelné televizní reklamy mají větší účinek na publikum - vyvolávají více pozitivních reakcí a mají větší krátkodobý i dlouhodobý obchodní dopad.

OTEC REKLAMY DAVID OGILVY

30. 3. 2023

V reklamním světě není snad nikdo, kdo by neslyšel o Davidu Ogilvym. Jeho myšlenky dodnes rezonují světem marketingové komunikace. Ve své době ale změnily způsob, jakým se reklama dělá a jak na ni lidé nahlížejí. Čím se Ogilvy vepsal do historie komerční komunikace? A v čem spočívá jeho přínos pro svět reklamy?

PROČ MUSÍ ÚSPĚŠNÁ TELEVIZNÍ REKLAMA INSPIROVAT?

27. 3. 2023

Pokud se značky chtějí prosadit ve stále přeplněnějším mediálním prostředí, musí jejich obsah navázat s diváky emocionální vztah. „Emoce v reklamách jsou důležitější než kdykoli předtím,“ říká Vicky Handleyová, vedoucí oddělení značky a komunikace ve společnosti Lloyd Banking Group. Handleyová se zúčastnila rozhovoru na nedávném summitu o televizní reklamě společnosti Campaign, kde diskutovala o tom,… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

STUDIE USA: KTERÉ ZNAČKY PIVA VYHRÁLY POMOCÍ HUDEBNÍHO PODKRESU SOUBOJ O PRVENSTVÍ?

12. 3. 2023

Výzkumná zpráva společnosti Songtradr Music of Beer přináší řadu informací o nejefektivnějším výběru hudby pro pivní reklamy: Které značky se v roce 2022 trefily? Z údajů vyplývá, že Heineken byl ve svém rozhodování o zvuku nejstrategičtější, zatímco Guinness… to možná s reklamou až tak neumí (alespoň pokud jde o výběr melodií pro své televizní reklamy).… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

KRÁL KONTROVERZE OLIVIERO TOSCANI

9. 3. 2023

Seriál o reklamních tvůrcích, který přinášíme k šestému výročí fungování AKTV, představuje významné autory reklamní sféry. Dnes si přečtete o inspirativním kreativci, který se nebál bořit hranice a reklamní obor obohatil o mnohá nereklamní témata. Řeč bude o Oliviero Toscanim.

REKLAMY PŘEVZATÉ ZE ZAHRANIČÍ U NÁS PŘÍLIŠ NEFUNGUJÍ

7. 3. 2023

Které z reklam u spotřebitelů v loňském roce rezonovaly, ukazuje analýza agentury Ipsos. Vojta Kotek coby nešikovný manžel v akci Bauhausu, Martin Hofmann jako otec, jenž hlídá díky síti Vodafonu, zda jeho syn nechodí za školu, či zimomřivci, které před krutou zimou a vysokými cenami energií zachrání vlněné zboží z Ovečkárny. To vše jsou reklamy,… Pokračovat ve čtení TÉMA MĚSÍCE: KREATIVITA

VŠECHNY CASE STUDIES