Zdroj: GettyImages.com
AKTUALITY TRENDY ZAHRANIČNÍ

WARC: ÚTRATY ZA REKLAMU NA CTV ROSTOU, ALE POMALEJI NEŽ RETAIL MEDIA

10. 8. 202310. 8. 2023
Investice do CTV reklam se letos zvýší o více než 13 procent. Co brání rychlejšímu růstu ukazuje studie globálních trendů inzerce od WARC.

Útraty za reklamu na chytrých televizích (connected TV – CTV) rostou s tím, jak k nim diváci přecházejí od klasických lineárních kanálů. Letos mají globálně dosáhnout 26 miliard dolarů (téměř 573 miliard korun). Nicméně do CTV investice přicházejí z rozpočtů na televizi, nelákají tak peníze z jiných kanálů, jako je digital, sociální sítě a podobně. Proto CTV roste zhruba třikrát pomaleji než inzerce v retail médiích za stejnou dobu vývoje. Ukazuje to studie globálních trendů inzerce „Connected TV’s next episode“ od WARC.

„Trh je fragmentovný a investice do CTV přicházejí hlavně ze stávajících rozpočtů. Je třeba zapracovat na tom, aby CTV naplnila svůj potenciál a vlastníci médií byli schopni přitáhnout investice zpoza hranic televizního trhu,“ komentuje výsledky spoluautor studie Alex Brownsell, šéf obsahu WARC Media.

Růst reklamních investic do CTV; Zdroj: WARC


Přesun mladších generací ke streamingu a adopce chytrých televizí podle studie přináší příležitosti, jak oslovit reklamou hůře zasažitelné cílové skupiny. Jak ukazují data GWI, v roce 2023 mají zástupci generace Z strávit v průměru 90 minut času u streamingu oproti 86 minutám u lineární televize. V USA pak CTV podle TVision vlastní 83 procent domácností a výzkum společnosti Samsung doplňuje, že snadný přístup ke streamingovým aplikacím je „zdaleka nejdůležitější funkce“ při rozhodování o chytrých televizích.

Zdroj. WARC


I přes růsty útrat za reklamu na CTV zůstává podle WARC Media tento kanál minoritní ve srovnání s internetovým reklamním trhem, který představuje 526,8 miliardy dolarů, i s očekávanými příjmy z reklamy skupiny Meta, které mají podle odhadů letos dosáhnout 115,2 miliardy dolarů. Podobně mají i příjmy z reklamy sítě YouTube během letoška růst o 17,4 procenta rychleji než v případě CTV, během příštího roku pak o 13,2 procenta.

Jak bylo zmíněno, za pomalejším růstem CTV je fragmentace trhu mezi poskytovateli technologií a vydavateli obsahu, což pro zadavatele představuje problém například při měření inkrementálního zásahu. Souvisí s tím i fakt, že lineární televize umožňuje zásah velkého počtu diváků jednou kreativou, zatímco hlavní přínos CTV – možnost cílit na konkrétní skupiny – riskuje snížení širokého zásahu v podobném měřítku.

„Je klíčové aby marketéři i agentury přistupovali k tvorbě TV strategie adaptivně a reaktivně. To značkám umožní být napřed, maximalizovat viditelnost brandu a ve výsledku překonat krátkodobé i dlouhodobé byznysové cíle,“ uvedla k výsledkům studie Charlotte King, ředitelka mediální aktivace v EssenceMediacom.

Studie na WARC.com

Zdroj: mam.cz


Načítání dalších...