Apple zůstává nejhodnotnější světovou značkou, následovaný Googlem a Microsoftem. Vyplývá to z nového žebříčku TOP 100 nejhodnotnějších světových značek BrandZ, který sestavuje Kantar.
Celková hodnota značek v žebříčku Global Top 100 dosáhla rekordních 10,7 bilionu USD, což představuje meziroční nárůst o 29 %. Tento růst byl poháněn především technologickými disruptivními značkami, které v uplynulých 20 letech přispěly k většině nárůstu hodnoty napříč všemi sektory.
Základní výsledky
- Apple si udržel svou vedoucí pozici čtvrtý rok po sobě, s hodnotou značky 1,3 bilionu USD, což představuje nárůst o 28 % oproti předchozímu roku. Jako jediná značka v žebříčku s hodnotou přes 1 bilion dolarů, Apple nyní představuje více než 12 % celkové hodnoty Global Top 100.
- ChatGPT debutuje na 60. místě, což je nejvyšší umístění mezi nováčky od roku 2021, kdy do žebříčku vstoupila značka Nvidia. Nicméně ChatGPT může čelit silné konkurenci, protože značky jako Google a Microsoft budou reagovat na jeho výhodu prvního tahouna.
- Amazon zaznamenal 50% nárůst hodnoty značky, která dosáhla 866 miliard dolarů. Tento růst je díky jeho silné pozici na trhu, která se soustředí na pohodlí a cenovou dostupnost, což umožnilo Amazonu prosperovat i ve složitých ekonomických podmínkách.
- Instagram a TikTok zaznamenaly růst o 101 % a 25 %. Tento růst odráží pokračující vliv sociálních médií na formování spotřebitelských návyků a jejich roli při poskytování přímého prodeje spotřebitelům prostřednictvím e-commerce pro značky a influencery po celém světě.
TOP 10 nejhodnotnějších značek 2025

Omezení investic do marketingu se nevyplácí
Značky ze Spojených států nyní představují 82 % celkové hodnoty žebříčku Global Top 100, což je výrazný nárůst oproti 63 % v roce 2006. Tuto dominanci však mohou narušit rostoucí vliv čínských značek a volatilita způsobená rostoucími celními sazbami. Čínské značky během posledních 20 let zdvojnásobily svou hodnotu a aktuálně tvoří 6 % celkové hodnoty žebříčku. Tento posun se odehrál na úkor evropských značek, jejichž podíl poklesl z 26 % v roce 2006 na současných 7 %.
„I v dobách ekonomických krizí si nejhodnotnější světové značky po dobu 20 let trvale vedly lépe než indexy S&P 500 a MSCI World. To je nezpochybnitelný důkaz hodnoty marketingu. Značka je nejcennějším aktivem firmy - a poslední, co by podniky měly v reakci na tržní otřesy dělat, je omezovat investice do marketingu,“ uvedl Martin Guerrieria, ředitel Kantar BrandZ.
„Značky vznikají na základě kontinuální komunikace a zákaznické zkušenosti. Nejúspěšnější značky jsou konzistentní v komunikaci a dobře rozumí tomu, jakou nehmotnou hodnotu představují v myslích spotřebitelů. Nejprozíravější firmy dokážou své značky odlišit natolik, že jsou spotřebitelé ochotni platit vyšší cenu - protože vnímají přidanou hodnotu, což umožňuje udržet poptávku i při růstu cen a ochránit marži,“ dodal.
Z evropských značek roste Spotify či Zara
Mimo Spojené státy zaznamenaly výrazný růst tyto značky: švédský Spotify, který se znovu objevil v žebříčku Global Top 100 na 76. místě; indický Airtel, nejrychleji rostoucí telekomunikační značka na světě; argentinský retailer Mercado Libre, jediná značka z Latinské Ameriky v celém žebříčku; španělský řetězec Zara, který si polepšil o pět příček na 65. místo, a kanadská banka RBC, která zaznamenala největší meziroční růst hodnoty značky (43 %) mezi finančními značkami mimo USA.
Značky, které zásadně narušily svou kategorii nebo prošly strategickým repositioningem, se od roku 2006 podílely 71 % z celkového růstu 9,3 bilionu dolarů, který byl vytvořen v žebříčku Global Top 100 do současnosti.
V žebříčku pro rok 2025 se mezi tyto disruptivní značky nově zařazují Stripe a Chipotle, které se do globální stovky dostávají vůbec poprvé - konkrétně na 85. a 86. místě. Významnou pozici si dlouhodobě udržuje také Aldi, které se v žebříčku objevilo během posledních 20 let celkem 15krát a v roce 2025 se nachází na 94. příčce.
Maloobchod pokračoval ve svém po-pandemickém růstu, přičemž celkový růst hodnoty značek vzrostl o 48 %. Naopak hodnoty značek v kategoriích jako móda (0 %), potraviny a nápoje (-1 %) a osobní péče (-5 %) zůstaly na stejné úrovni nebo poklesly.
Podrobné výsledky najdete zde, infografika je ke stažení níže.
Kantar Brandz 2025 Most Valuable Global Brands 2025 .PDF
Zdroj: mediaguru.cz