Zdroj: Pixabay
AKTUALITY DOMÁCÍ VÝZKUM

DELOITTE: PŘEDPLATNÉ VOD LONI ZRUŠILA DESETINA ČECHŮ

6. 3. 20246. 3. 2024
V Česku loni přibylo 30 % předplatitelů služeb videa na vyžádání (VOD). Nejvíce se předplácí Netflix, Voyo, Disney+, Spotify a HBO Max. Vyplývá to ze studie Deloitte.

Počty předplatitelů streamovacích platforem v Česku jsou stabilní a dál rostou. Navzdory vysoké inflaci a zvyšujícím se životním nákladům zrušilo v uplynulém roce své předplatné 10 % uživatelů, z čehož má půlka v plánu danou službu v budoucnu znovu předplatit. Loni se nově přihlásilo nebo obnovilo odběr některé z videostreamingových služeb 29 % Čechů ve skupině 18 až 65 let. Češi nejčastěji předplácí Netflix, Voyo, Disney+, Spotify či HBO Max, vyplývá z nového průzkumu digitálních spotřebitelských trendů, který zveřejnila poradensko-technologická společnost Deloitte. Globální studie Deloitte Digital Consumer Trends každoročně mapuje chování více než 36 tisíc lidí ze 4 kontinentů a 21 zemí, včetně tisícovky respondentů z Česka.

Hlavní příčinou zrušení předplatného v Česku bylo v uplynulém roce, stejně jako předloni, malé využívání dané streamingové služby, které jako hlavní důvod uvedlo 30 % respondentů. Mezi další příčiny patřila příliš vysoká cena (21 %) nebo rostoucí náklady lidí v jiných oblastech (18 %).

Většina Čechů své předplatné sdílí, i když tím mohou porušovat podmínky použití. Minimálně jednu ze tří nejpoužívanější videostreamingových služeb sdílí mimo svou domácnost nejméně 36 % předplatitelů, 6 % respondentů navíc uvedlo, že se o přístup ke svému účtu podělili se třemi nebo více domácnostmi.

„Vzhledem k tomu, že ceny SVOD služeb v průběhu let narůstaly, začali se spotřebitelé chovat tak, aby to pro ně bylo co nejvýhodnější. Sdílení účtu tak řada z nich nevnímá jako problém. Některé streamovací platformy proti tomuto trendu začínají bojovat například tím, že po předplatitelích požadují připojení ze stejné wi-fi, čímž komplikují používání účtu jinými domácnostmi. Do budoucna očekávám, že platformy budou proti sdílení účtů vystupovat ještě razantněji, ale současně nabídnou například slevu pro sdílení předplatného dalším stranám,” říká expert na telekomunikaci v českém Deloitte Jan Kudlák.

Stejného tématu se týkala i další část průzkumu, která se respondentů ptala na to, jak by se zachovali v případě zákazu sdílení účtů. Nejvíce z nich (38 %) by zvolilo možnost si za sdílení připlatit, ale cena by musela být nižší než plná. V případě zákazu sdílení si lidé dovedou představit také předplatné za stejnou částku, ale s reklamami. Naopak nejméně otevření jsou lidé v případě zákazu sdílení k vytvoření dalšího účtu za plnou cenu předplatného.

„Očekávám, že v letošním roce budou streamovací společnosti účtovat více poplatků za prémiový obsah, bojovat proti odlivu abonentů nabídkami delší doby předplatného a snažit se vyhovět poptávce těch spotřebitelů, kteří se soustředí na výhodné ceny, například pomocí více úrovní cenových nabídek, kterými se tak budou snažit zvýšit svou ziskovost,” predikuje Kudlák.

Další z otázek průzkumu se týkala hudebních streamovacích služeb. Hudbu si z respondentů ve věku 18 až 65 let předplácí 24 % z nich. Nejrozšířenější (53 %) je v nejmladší skupině osob ve věku 18 až 24 let, kde hudební placené platformy využívá přibližně každý druhý člověk. Naproti tomu nejmenší pokrytí je ve věkové skupině 55 až 65 let, kde jde o pouhých 10 %.

„Nejmladší respondenti našeho nového průzkumu vyrůstali až v době hudebních platforem Spotify a Apple Music. Nezažili tak svět bez streamování hudby, které je pro ně samozřejmé a nejvíce pohodlné,” doplňuje Kudlák s tím, že v letošním roce očekává na trhu spotřebitelského audia pokračující pokles a ještě větší posun k vyhledávání nehudebních formátů jako jsou podcasty nebo audioknihy.

Celý report Deloitte Digital Consumer Trends je k dispozici zde.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...