Hlavní zjištění
-
Navzdory světové nejistotě lidé cestují s větší chutí než kdy dřív. Až 79 % Evropanů a 71 % Američanů plánuje cesty mezi červnem a zářím letošního roku, což je rekordní číslo. Tento cestovní entuziasmus sdílejí i obyvatelé severní Asie a Indie, kde nadšení dosahuje 90 %. V USA plánuje vycestovat více lidí než před pandemií, což značí jejich oživení a pokrok.
-
Popularita mezinárodního cestování je na vzestupu, lidé hledají nové kulturní zážitky navzdory geopolitickému napětí. Země, které dříve upřednostňovaly domácí cestování, jako Itálie a Francie, nyní daleko častěji volí cesty za hranice.
-
Evropané preferují přímořské destinace, přičemž Španělsko, Itálie a Francie zůstávají nejoblíbenějšími místy. Stále více cestovatelů z Evropy se však obrací i k Asii a Africe. Mezi Asijci je Japonsko zvlášť oblíbenou destinací.
-
Ideální dovolená je pro mnoho lidí o relaxaci, rodinném setkání a objevování přírody. V Evropě i jinde si lidé cení času stráveného s blízkými a zážitků. V Japonsku je však oblíbené také „užívání si domova“.
Trendy
-
Finanční omezení jsou hlavní překážkou cestování, především v severní Asii a Severní Americe. I tak je znatelná touha po cestování, což způsobuje, že lidé ochotně věnují větší část svého rozpočtu na dovolenou. V Evropě finanční omezení brání cestování 58 % obyvatel, zatímco 47 % plánuje navýšit svůj cestovní rozpočet.
-
Bezpečnost je pro cestovatele při výběru destinace prioritou číslo jedna. V Severní Americe je pro 32 % lidí nejdůležitějším kritériem, a i v Evropě význam bezpečnosti stoupá.
-
Geopolitická situace ovlivňuje cestovní rozhodnutí, zejména pokud jde o USA, které se objevují na seznamu destinací, kterým se někteří cestovatelé chtějí vyhnout. V roce 2024 se Spojené státy ocitly v první pětce zemí, kterým se cestovatelé kvůli politické situaci raději vyhnou.
-
Environmentální otázky ustupují do pozadí, pokud jde o rozhodování o cestování, jelikož stále více lidí volí leteckou dopravu. V Evropě a Severní Americe dosahuje využívání letadel nejvyšší úrovně za čtyři roky, a to i přes rostoucí povědomí o ekologických problémech. Tento trend naznačuje, že lidé přesouvají své priority ve prospěch rychlého a pohodlného cestování, i když to může jít na úkor udržitelnosti.
-
I když uhlíková stopa nehraje velkou roli v rozhodování cestovatelů, stále více z nich zvažuje rizika spojená s přírodními katastrofami. Lidé se vyhýbají destinacím, kde je vyšší pravděpodobnost, že nastanou přírodní katastrofy. Tuto obavu letos pociťuje 40 % evropských cestovatelů. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s rokem 2022, což ukazuje na sílící vnímání rizik spojených s klimatickou krizí.

Populární destinace
Španělsko, Itálie a Francie si pevně drží místo mezi třemi nejoblíbenějšími destinacemi v Evropě. Francie je vůbec nejoblíbenější destinací pro Belgičany, a i přes geopolitická napětí si udržuje vysokou oblibu u Američanů, kteří ji letošní léto preferují jako svůj hlavní zahraniční cíl. Vedle této trojice se těší značné obliby také Portugalsko, Řecko a Chorvatsko.
A kam letos plánují vycestovat Češi? Kupodivu se nejedná o Chorvatsko jako tomu bylo v dřívějších letech. Nejčastěji zamíří do Itálie (21 %) a k našim východním sousedům na Slovensko (14 %). Značná část (12 %) se letos chystá vyrazit také do Španělska.

O výzkumu:
Výzkum Holiday Barometer dlouhodobě monitoruje cestovatelské plány a preference. Probíhal online na přelomu února a března 2025 v 23 zemích: Evropa (Belgie, Česká republika, Francie, Itálie, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie), USA, Kanada, Austrálie, Hong Kong, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Malajsie, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur, Spojené arabské emiráty. V každé zemi byl dotázán vzorek 1 000 respondentů starších 18 let. Zadavatelem je Europ Assistance.
Zdroj: ipsos.com