Zdroj: Shutterstock
AKTUALITY DOMÁCÍ VÝZKUM

ZÁLEŽÍ ČECHŮM NA ZABEZPEČENÍ TELEVIZORU? A MĚLI BY SE VŮBEC ZAJÍMAT?

27. 10. 2023
Nedávný průzkum společnosti Samsung ukázal, že uživatelé v České republice mají slušné povědomí o bezpečnostních rizicích, spojených se zabezpečením televizorů. Téměř polovina z nich ale toto nebezpečí podceňuje. Spolehlivé řešení nabízí Samsung Knox, který chrání uživatelské účty placených i neplacených služeb, provozovaných na chytrém televizoru.

Televizor je dnes nedílnou součástí domácí sítě a jako takový se může stát cílem útoku, zvlášť pokud úroveň jeho zabezpečení neodpovídá moderním standardům. Úroveň zabezpečení domácí sítě vždy odpovídá úrovni zabezpečení nejslabšího článku, takže přes televizor se mohou útočníci potenciálně dostat i k heslům, PIN kódům nebo soukromým datům, uloženým na domácích síťových discích nebo v počítačích a mobilních telefonech členů domácnosti. Nedávný průzkum mezi českými uživateli ukázal, že část z nich si je tohoto rizika vědoma, ale většina tento problém podceňuje.

Zdroj: Samsung

Lidé jsou ochotni za obsah platit


Zajímavá data přinesla otázka na to, do jaké míry čeští majitelé chytrých televizorů používají placené služby. Celých 22 procent odpovědělo, že používá více streamovacích služeb a do nákupu či předplatného her, filmů a hudby investovalo mnoho peněz. Pouze jednu streamovací službu používá 26,7 % respondentů, takže placený obsah v televizoru sleduje téměř 49 % uživatelů.

Pro srovnání, ve stejné anketě, která proběhla na více než tisícovce respondentů ze Slovenska platí více streamovacích služeb 17,1 % a pouze jednu 22,8 % respondentů, celkem tedy za streamovaný obsah v TV na Slovensku platí 39,9 % dotázaných.

Zdroj: Samsung


Placené služby tedy používá cca polovina majitelů chytrého televizoru, naprostá většina z nich si ale neuvědomuje rizika spojená s tím, že v televizoru jsou uložena hesla, přístupové údaje a často i číslo platební karty, na která si dělají zálusk hackeři. Uživatel toho pro ochranu těchto údajů moc neudělá, protože do televizoru na rozdíl od počítače nebo mobilního telefonu nelze dodatečně nainstalovat softwarovou ochranu. V tomto ohledu jsou televizory Samsung se systémem Knox unikátní a o bezpečí dat se postarají samy.

Bezpečnost si žádá osvětu


Špatná zpráva je, že téměř 81 % dotazovaných odpovědělo, že nevědí o tom, že existují televizory s aktivní ochranou proti zneužití a zcizení dat.

Polovina dotázaných si uvědomuje, že špatně zabezpečená TV může být otevřenými dveřmi do domácí sítě


Ankety se zúčastnila více než tisícovka respondentů ve věku od 18 do 65 let a celých 69 % z nich si je vědomo, že jejich televizor může být ovládnut útočníkem. 50 % uživatelů si uvědomuje, že mohou útočníci přes televizor napadnout jiná zařízení v domácí síti. 41 % si myslí, že je možné přes chytrý televizor ovládat jiná zařízení v síti, například získat kontrolu nad kamerou.

Třetina lidí nepřemýšlí nad možným zcizením účtu


Jen 34 % respondentů ví, že lze přes televizor zcizit účet herní nebo streamovací platformy s aktivovanými platbami kartou. Stejné procento ale odpovědělo, že o této otázce nikdy nepřemýšlelo. 24 % dotázaných odpovědělo, že zcizení účtů je možné, ale málo pravděpodobné.

Téměř polovina uživatelů neví, že z televize je možné zcizit hesla k jiným službám


41 % dotázaných má povědomí o tom, že se útočníci mohou přes televizor nabourat do důležitých účtů a zcizit hesla. To jsou v podstatě dobré zprávy, horší však je, že na stejnou otázku odpovědělo celých 46 % slůvkem “nevím”.

34 % uživatelů nikdy nepřemýšlela o tom, že je možné přes televizor zcizit účet s aktivní platební kartou. Stejné procento nikdy nenapadlo, že lze přes TV získat přístup ke kameře nebo domácím spotřebičům.

Zdroj: Samsung

Většina uživatelů používá různá hesla


Zajímavá informace je, že téměř 40 % respondentů používá stejné heslo k různým službám nebo účtům. To je vysoké číslo, na druhou stranu, pokud více než 60 % lidí z průzkumu používá k různým účtům různá hesla, je to vlastně dobrá zpráva.

Jak nejlépe zabezpečit TV? Stačí si správně vybrat


Většina uživatelů zabezpečení televizoru aktivně neřeší a spoléhá na nástroje obsažené v chytrém systému televizoru. Ty většinou výrobci televizorů přebírají od dodavatele operačního systému a čas od času nabízí zákazníkům aktualizaci. Většinou se ale jedná o univerzální záplaty, které navíc přicházejí se značným zpožděním. V ideálním případě by mělo zabezpečení televizoru být vyrobené na míru použitému hardwaru.

Otázku zabezpečení je tedy dobré mít na mysli ještě před nákupem televizoru a vybrat si značku, která v tomto ohledu nabízí co nejlepší řešení. Samsung Knox zajišťuje v reálném čase kompletní zabezpečení televizoru včetně ochrany před nebezpečnými útoky. Řešení Samsung Knox chrání data prostřednictvím několika softwarových a hardwarových vrstev a jako jediný systém chytrých televizorů splňuje požadavky mezinárodní certifikace kybernetické bezpečnosti IoT zařízení společnosti TÜV SÜD. Díky aplikaci Knox disponují televizory Samsung stejnou úrovní zabezpečení jako smartphony Samsung Galaxy, schválené k používání i americkým ministerstvem obrany.

Další informace o zabezpečení chytré domácnosti a televizorů Samsung najdete v tomto článku.

Výzkum zrealizovala společnost Samsung Electronics Czech and Slovak. Sběr dat se uskutečnila prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos začátkem října 2023 na vzorku 1042 osob starších 18 let.

Zdroj: samsung.com

Načítání dalších...