UMĚLÉ HLASY POPISUJÍ DĚJ VYBRANÝCH POŘADŮ NA STANICI PRIMA COOL

10. 4. 202410. 4. 2024
Zrakově postižení diváci mohou na stanici Prima Cool slyšet audiopopis pořadů, který vzniká díky hlasové syntéze. Pomocná zvuková stopa může mít dětský, ženský i mužský hlas.

Na technickém řešení spolupracuje televize Prima s českou technologickou společností MAMA AI. Použitý software generuje velmi realistické hlasy, a to v češtině i dalších jazycích. Vybraný dabér nahraje do databanky několik nahrávek podle vytvořeného skriptu. Na nich se umělá inteligence učí a výsledkem je hlasový model.

Pořad, ke kterému má vzniknout zvukový popis, se nahraje do programu mVoice Studio. Odborný pracovník nastuduje obsah a připraví texty doprovodných popisů pro zrakově postižené. Může se jednat o popis osob, prostředí nebo výrazy a gestikulace.

Ukázka syntetického hlasu:„Je to základní komentář, u kterého není potřeba nějakých specifických emocí a dikce, jež by naopak mohly narušovat zvukovou stopu filmu či seriálu, která je pro zrakově postiženého diváka velmi důležitá,“ vysvětluje vedoucí dabingu skupiny Prima Jaroslav Richtr.

Vygenerovaný komentář slyší jenom diváci, kteří si na svém zařízení aktivují funkci pomocného zvukového popisu. Ta je obvykle označena slovy „audio description“ nebo zkratkou AD.

„Těší nás, že jsme první na trhu, kdo s tímto inovativním modelem hlasového modelu pro audio popisy přichází. S experty z MAMA AI jsme vymysleli specifický proces, který nám umožňuje efektivně přibližovat děj a prostředí pořadů pro zrakově postižené diváky. Nové řešení jsme vyvíjeli a zlepšovali roky s ohledem na potřeby a preference našich diváků, aby byl nadále zachován vysoce personalizovaný a kvalitní audio zážitek,“ dodal Jaroslav Richtr.

Zdroj: lupa.cz

Načítání dalších...