Zdroj: Freepik.com
AKTUALITY VÝZKUM ZAHRANIČNÍ

STUDIE USA: ZASTOUPENÍ LGBTQ+ V REKLAMĚ MÁ SILNOU PODPORU SPOTŘEBITELŮ

21. 9. 2023
Průzkum provedený mezi 2 300 dospělými Američany ukazuje, že spotřebitelé aktivně vyhledávají značky, které podporují komunitu LGBTQ+, a v případě omezení tohoto úsilí mohou zvažovat odklon od těchto značek.

Uprostřed všech vleklých názorových sporů ohledně zastoupení LGBTQ+ v reklamě přichází nová zpráva, kterou vypracovala organizace Cultural Inclusion Accelerator (CIA) a Aliance pro inkluzivní a multikulturní marketing (AIMM) při ANA a která naznačuje, že naprostá většina běžné populace nejenže nemá žádný problém se zastoupením LGBTQ+ v reklamě a médiích, ale dokonce je aktivně podporuje.

Cílem studie, v jejímž rámci byl v průběhu června proveden průzkum rozmanité skupiny více než 2 300 dospělých osob starších 18 let z celých Spojených států, bylo porozumět postojům veřejnosti k zastoupení LGBTQ+ v různých formách médií a reklamy.

Studie přichází v bezprostřední návaznosti na léto, kdy několik značek stáhlo svou propagaci LGBTQ+ a kdy se vyskytla vlna zákonů proti LGBTQ+. Známé značky, jako jsou The North Face, Adidas, M&M's, Calvin Klein a Target, čelily kritice konzervativců za své marketingové kampaně podporující transgender. Pozoruhodná je zejména negativní reakce, které se dočkala značka Bud Light ve spojení se svou kampaní, v níž se objevil trans influencer a jež mezi obchodníky vzbudila proud strachu.

Tento průzkum však ukazuje, jaký je skutečný názor spotřebitelů a přichází s úplně jinými závěry.

Co studie zjistila?



  • 77 % běžné populace je spokojeno se výskytem gayů a lesbiček v reklamách, zatímco 22 % není spokojeno.

  • 74 % běžné populace je spokojeno se zobrazením transsexuálů v reklamách, zatímco 26 % je nespokojeno.

  • Čtyři z deseti spotřebitelů vykazují větší motivaci podporovat značky, které vynakládají marketingové úsilí v oblasti LGBTQ+; tři z deseti jsou neutrální.

  • Na každého spotřebitele podporujícího značky, které ustupují od LGBTQ+ reklamy, připadá 1,8 spotřebitelů, kteří by přestali podporovat značky mlčky souhlasící s útoky proti osobám z komunity LGBTQ+.

  • Je dvakrát pravděpodobnější, že spotřebitelé přestanou podporovat značku, která kvůli kritice omezí svou LGBTQ+ reklamu, přičemž u žen je tato pravděpodobnost ukončení podpory značky o 40 % vyšší než u mužů.

  • 50 % sebeidentifikovaných spojenců, kteří nejsou členy komunity LGBTQ+, by přestalo podporovat značky, které kvůli kritice ustoupí od inkluzivní reklamy.


„Nedávno jsme byli svědky zmatku, kterému propadli marketéři, protože nevěděli, zda mají zdvojnásobit své úsilí v oblasti LGBTQ+, nebo si vzít čas na přehodnocení své… inkluzivní reklamy, zejména s ohledem na LGBTQ+, a vyhodnotit očekávání spotřebitelů od značek,“ uvedl Carlos Santiago, spoluzakladatel ANA AIMM, pro The Drum. „Jsme svědky potenciálního posunu. Uvědomili jsme si, že v našem prostředí nadešla zvláštní doba, kdy jsme potřebovali od všech spotřebitelů slyšet, jaké mají pocity v souvislosti s tímto zastoupením LGBTQ+ v reklamě.“

Santiago dodává, že tento průzkum přináší obchodníkům dva klíčové poznatky. Prvním poznatkem je, že komunita LGBTQ+ dalece přesahuje hranici 7 % lidí, kteří se identifikují jako queer. Vezmeme-li v úvahu také spojence a rodinné příslušníky LGBTQ+ osob, zahrnuje tato komunita téměř 50 % dospělých Američanů.

Druhý poznatek se vztahuje k jednomu z klíčových zjištění: Existuje dvojnásobná pravděpodobnost, že spotřebitelé přestanou podporovat značky, které poté, co narazí na kritiku, ustoupí od svého úsilí ve prospěch LGBQT+.

To je důležitý vzkaz pro všechny obchodníky,“ řekl.
„Díky tomuto průzkumu víme, že existuje velmi významné riziko ztráty věrnosti a podpory LGBTQ+ spojenců a mnoha dalších osob z řad široké veřejnosti, které si nemyslí, že by značky měly ustupovat od svého úsilí o rovnoprávné zastoupení všech segmentů populace.“

Zdroj: thedrum.com

Načítání dalších...