Zdroj: Freepik.com
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA

HELLSPY DEFINITIVNĚ KONČÍ. UŽIVATELŮM VRÁTÍ PENÍZE

7. 3. 20237. 3. 2023
Internetová platforma Hellspy, která slouží ke sdílení dat na internetu, se rozhodla od příštího měsíce ukončit svou činnost. Jde o přímou reakci na novelu autorského zákona, která platí od začátku letošního roku. Tvůrci o tom informovali uživatele služby v e-mailu s tím, že jim budou vracet peníze za předplatné.

Hellspy byl jakožto jeden z největších serverů pro sdílení dat v Česku trnem v oku ochráncům autorských práv již delší dobu. Na tomto portálu, podobně jako na celé řadě dalších internetových úložišť, lidé totiž hojně sdíleli filmy, hudbu, hry i nelegální kopie nejrůznějších programů.

Například společnost Weemazz, která se vyhledáváním a odstraňováním filmů a hudby z internetových úložišť zabývá, loni uvedla, že každý den jsou provozovatelům zasílány žádosti na odstranění kopií tisíců autorsky chráněných děl.

Hellspy sice nahlášené kopie promptně mazal, i tak se ale na tomto serveru hojně objevoval nelegální obsah. Příliš nepomohla ani dohoda z loňského září, kdy se společnost I&Q Group – provozovatel internetových úložišť Hellshare a Hellspy – dohodla se zástupci komerčních televizí na nasazení filtrů, které budou nelegální obsah automaticky vyhledávat a mazat.

Odpovědnost za uživatele


Zlomový byl ale příchod nového roku, kdy začala platit již zmiňovaná novela českého autorského zákona v návaznosti na evropskou úpravu. Podle ní totiž provozovatel v podstatě přejímá odpovědnost za své uživatele – je zodpovědný za to, jaká data na server uživatelé nahrají.

Hellspy na to zareagoval po novém roce vyřazením vyhledávání. Ať jste do vyhledávacího okénka na jeho stránkách zadali jakýkoliv výraz, vždy se objevila pouze hláška, že požadovaný soubor se nepodařilo nalézt.

S ohledem na to, že letos bylo na službě možné stahovat data už jen v rámci předplatného za poplatek nebo za kredity, které uživatelé získali nahráváním dat, přišla firma s novým rokem o podstatnou část financí. Proto se evidentně rozhodla od nadcházejícího měsíce omezit činnost.

Peníze vrátí


„Vzhledem k legislativní situaci v ČR a v rámci maximální transparentnosti služby Hellspy ke svým uživatelům Vás chceme informovat o ukončení služby Hellspy ke dni 1. dubna 2023,“ napsali provozovatelé služby svým uživatelům.

Lidé, kteří mají službu předplacenou na delší období, o své peníze nepřijdou. „Zároveň vás chceme informovat o Vašem nároku na poměrné vrácení částky z vašeho zakoupeného neomezeného stahování,“ stojí v zaslaném e-mailu. O vrácení peněz mohou lidé požádat přímo na webu Hellspy.cz.Zdroj: novinky.cz

Načítání dalších...