PLACENÍ ZA TELEVIZI V ČESKU POROSTE, VIDEO A TV SE PROLNOU

21. 6. 2021
Diskuse na Contagious Re-starter, zleva Petr Šimůnek (moderátor), Daniel Grunt, Tomáš Búřil a Juraj Felix; zdroj: MediaGuru.cz
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA TRENDY
Zvyšující se podíl videa na vyžádání a prolínání online videa a televize lze očekávat jako jeden z vývojových směrů na poli televizního vysílání.

Platby za sledování televizního obsahu se budou v Česku zvyšovat a zároveň bude docházet k prolínání televizního obsahu a videoobsahu. Zatímco televizní provozovatelé postupně vstupují na pole videa na vyžádání (VODviz Video na vyžádání (VOD)) a placeného videa na vyžádání (SVODviz Předplacené video na vyžádání (SVOD)), provozovatelé streamingových služeb se snaží přicházet s lineárními službami. To je jeden z postřehů, který zazněl na diskusi o budoucnosti televizního vysílání, která se uskutečnila na středeční konferenci Contagious Re-starter.

Ředitel digitálních aktivit CME a TV Nova Daniel Grunt odhaduje, že v současnosti platí za televizní příjem zhruba polovina české populace (vedle koncesionářských poplatků, tj. platby operátorům za odběr televizních programů). Do budoucna přitom očekává, že za televizní vysílání bude platit majorita populace a rovněž, že se bude stírat rozdíl mezi tím, co je lineární televizeLineární vysílání je vysílatelem naprogramovaná sekvence v denním vysílacím plánu, kterou divák nemůže nijak ovlivnit. Je to klasické televizní nebo rozhlasové vysílání tak, jak ho známe, kdy jeden pořad následuje druhý (oddělený znělkami, reklamami a dalšími částmi vysílání). Opakem je non-linear broadcast, tedy nelineární vysílání, kdy si divák volí, co a v jakém čase bude sledovat. To znamená například podcasting, různé videotéky, VOD (video-on-demand) služby apod., video na vyžádání nebo zpětné zhlédnutí (timeshiftviz Odložené sledování). „Lidé budou sledovat to, co je bude bavit. Televizní svět a online svět se přibližují každý z jedné strany a hranice mezi nimi splynou,“ nastínil vývoj.

Covid-19 urychlil vývoj placeného trhu o 2-3 roky


Vyšší zájem o video na vyžádání podpořila na českém trhu podle diskutujících pandemie covid-19. „Nastartovala vývoj placeného videa SVODviz Předplacené video na vyžádání (SVOD), protože lidé nebyli zvyklí platit za obsah. Vidíme to každý měsíc na Voyu, kde počet předplatitelů přibývá,“ uvedl Grunt, který očekává, že podíl VODviz Video na vyžádání (VOD) a SVODviz Předplacené video na vyžádání (SVOD) na českém trhu poroste. Pandemie podle něj urychlila rozvoj placeného trhu s videoobsahem o 2-3 roky. Zároveň ale nedojde k utlumení lineární televizeLineární vysílání je vysílatelem naprogramovaná sekvence v denním vysílacím plánu, kterou divák nemůže nijak ovlivnit. Je to klasické televizní nebo rozhlasové vysílání tak, jak ho známe, kdy jeden pořad následuje druhý (oddělený znělkami, reklamami a dalšími částmi vysílání). Opakem je non-linear broadcast, tedy nelineární vysílání, kdy si divák volí, co a v jakém čase bude sledovat. To znamená například podcasting, různé videotéky, VOD (video-on-demand) služby apod., přestože lze očekávat, že její podíl se zvyšovat nebude. Tomáš Búřil, obchodní ředitel Seznam.cz, pod který spadá i Televize Seznam, si všímá změn potřeb diváků. „Ráno vyhledávají zpravodviz Video na vyžádání (VOD)ajský obsah hned a nečekají na večer. Televize bude pasivnější, na druhou stranu v Seznamu už nerozlišujeme, co je televize a co internet, je to jeden videoobsah,“ popsal.

Seznam.cz chce metriku GRPPoužívá se pro popis zásahu reklamní kampaně. Jedná se o součet všech dosažených sledovaností (ratingů) daného reklamního spotu. V množném čísle se uvádí také jako GRPs nebo GRPy. i pro online video


Prolínání televizního a online videoobsahu se odráží i v obchodní rovině. Provozovatelé se snaží klientům předkládat souhrnný zásahviz Reach videoobsahu odpovídající jednotce televizního ratingového bodu, GRPPoužívá se pro popis zásahu reklamní kampaně. Jedná se o součet všech dosažených sledovaností (ratingů) daného reklamního spotu. V množném čísle se uvádí také jako GRPs nebo GRPy.. Po grpPoužívá se pro popis zásahu reklamní kampaně. Jedná se o součet všech dosažených sledovaností (ratingů) daného reklamního spotu. V množném čísle se uvádí také jako GRPs nebo GRPy.-se-zmeni-musime-reagovat/">Media Clubu a televizní skupině grpPoužívá se pro popis zásahu reklamní kampaně. Jedná se o součet všech dosažených sledovaností (ratingů) daného reklamního spotu. V množném čísle se uvádí také jako GRPs nebo GRPy./">Óčko se chce tímto směrem vydat i Seznam.cz. „Blížíme se kombinaci GRPPoužívá se pro popis zásahu reklamní kampaně. Jedná se o součet všech dosažených sledovaností (ratingů) daného reklamního spotu. V množném čísle se uvádí také jako GRPs nebo GRPy.ů v televizi a na webu, někteří klienti mají větší investice v online videu než v televizi,“ upřesnil Búřil. Je rovněž přesvědčen, že internetový trh může být v Česku téměř dvojnásobně větší než trh televizní (obraty TV provozovatelů cca 9 mld. Kč ročně, obrat Seznam.cz cca 5 mld. Kč, přičemž podle odhadu Tomáše Búřila má Seznam na internetu 30% podíl, dalších 30 % odhaduje pro Google a 30 % pro Facebook).

CNC připravuje prémiový produkt


Směr k placenému obsahu vidí i Juraj Felix, co-CEO Czech News Center (CNC) a CEO Mall.TV. Pro CNC je video jedním z několika kanálů, kterými oslovuje uživatele a vytváří prostor pro zadavatele reklamy. „CNC hodně investovala do tvorby obsahu. V případě videa je pro nás stěžejní čas strávený s videem, nikoliv počet kliků. Sázíme na smart TVTelevizní přijímač s možností připojení k internetu, někdy označovaný také jako chytrý televizor. Umožňuje divákům využívat řadu pokročilých funkcí a interaktivních aplikací, například používat televizi k surfování po internetu, sledování obsahu v různých VOD aplikacích, hraní her apod. aplikaci,“ uvedl. CNC také podle jeho slov testuje, jak postavit prémiový produkt, který by obsahoval všechny mediatypy. „Na konci roku budeme mít jasnější strategii, bude croossmediální a její součástí bude video,“ dodal.

Voyo nepůjde proti Netflixu


S očekávaným rostoucím počtem uživatelů využívajících video na vyžádání je třeba také počítat se segmentací publik pro různé videoslužby. Například Voyo, na kterém Nova staví svou digitální strategii, cílí především na diváky ve věku 25-50 let, kteří vyhledávají českou původviz Video na vyžádání (VOD)ní (seriálovou) tvorbu. „Lovíme v rybníku, který žije na českých seriálech. SVODviz Předplacené video na vyžádání (SVOD) není pro mladé lidi, to dávno neplatí. Budeme edukovat starší lidi, bude to víc práce, ale je tady větší potenciál, protože těch lidí je víc,“ přiblížil záměr Novy. Voyo nebude podle jeho slov chtít přímo konkurovat Netflixu, v jeho případě odhaduje primární cílovou skupinu do 29 let.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...