POPULÁRNÍ SERVER HELLSPY DEFINITIVNĚ SKONČIL

3. 4. 2023
Zdroj: Freepik.com
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA
Internetová platforma Hellspy, která patřila k nejpopulárnějším tuzemským serverům ke sdílení dat, ukončila během uplynulého víkendu svůj provoz. Stalo se tak první dubnový den, přesně jak bylo plánováno. Společnost I&Q Group bude jako provozovatel služby nyní lidem s předplatným vracet postupně peníze.

Hellspy byl jakožto jeden z největších serverů pro sdílení dat v Česku trnem v oku ochráncům autorských práv již delší dobu. Na tomto portálu, podobně jako na celé řadě dalších internetových úložišť, lidé totiž hojně sdíleli filmy, hudbu, hry i nelegální kopie nejrůznějších programů.

Například společnost Weemazz, která se vyhledáváním a odstraňováním filmů a hudby z internetových úložišť zabývá, loni uvedla, že každý den jsou provozovatelům zasílány žádosti na odstranění kopií tisíců autorsky chráněných děl.

Hellspy sice nahlášené kopie promptně mazal, i tak se ale na tomto serveru hojně objevoval nelegální obsah. Příliš nepomohla ani dohoda z loňského září, kdy se společnost I&Q Group – provozovatel internetových úložišť Hellshare a Hellspy – dohodla se zástupci komerčních televizí na nasazení filtrů, které budou nelegální obsah automaticky vyhledávat a mazat.

Takto Hellspy informuje uživatele o ukončení služby.

Novela českého autorského zákona


Zlomový byl ale příchod nového roku, kdy začala platit již zmiňovaná novela českého autorského zákona v návaznosti na evropskou úpravu. Podle ní totiž provozovatel v podstatě přejímá odpovědnost za své uživatele – je zodpovědný za to, jaká data na server uživatelé nahrají.

Hellspy na to zareagoval po novém roce vyřazením vyhledávání. Ať jste do vyhledávacího okénka na jeho stránkách zadali jakýkoliv výraz, vždy se objevila pouze hláška, že požadovaný soubor se nepodařilo nalézt.

S ohledem na to, že letos bylo na službě možné stahovat data už jen v rámci předplatného za poplatek nebo za kredity, které uživatelé získali nahráváním dat, přišla firma s novým rokem o podstatnou část financí. Proto se evidentně rozhodla od nadcházejícího měsíce omezit činnost. To v praxi znamená, že od 1. dubna 2023 je služba již nedostupná. Na webu se zobrazují pouze informace o ukončení služby a kontaktní formulář.

Ještě před ukončením Hellspy.cz začali provozovatelé služby obesílat uživatele s předplatným kvůli tomu, že jim budou vracet peníze, pokud měli službu předplacenou na delší období. Jde tedy o poměrnou částku, která se bude vypočítávat ze zbývajících dnů po prvním dubnu. U většiny uživatelů tedy půjde o desetikoruny, maximálně o stokoruny.

Takto vypadá vyúčtování na serveru Hellspy pro vrácení peněz
Zdroj: novinky.cz

Načítání dalších...