Zdroj: mediaguru.cz
AKTUALITY DOMÁCÍ KRÁTKÁ ZPRÁVA

FAST KANÁLY: PLEX PŘINÁŠÍ VÍCE NEŽ 180 BEZPLATNÝCH TV

28. 3. 202428. 3. 2024
V minulém týdnu jsme se zaměřili na nabídku Rakuten TV, nejsnáze dostupnou online videotéku doplněnou o nabídku bezplatných televizí. Dnes přichází na řadu její „konkurence“.

Služba Plex se prezentuje jako místo, které nabízí přístup ke všem „médiím" – od osobních na vlastním serveru, přes bezplatné filmy a pořady nebo živou televizi na vyžádání až po streamování hudby. Aplikace je k dispozici pro Smart TV i řadu dalších zařízení včetně mobilních telefonů, platforma funguje i ve verzi pro osobní počítače.

Služba uvádí, že ji na celém světě v současné době používá více než 25 milionů lidí, k dispozici má přes 50 tisíc titulů na vyžádání a 300 programů v kategorii Živá TV. Toto číslo však platí pravděpodobně v globálu. V Česku nabízí více než sto, ale zároveň méně než dvě stovky takových stanic. Aktuálně je jich více než 180.

Hudební streamy Stingray i žánrové Trace


Kategorie Živá TV je tak pouze jednou z několika položek menu. Vzhledem k našemu zaměření je to ale sekce nejzásadnější, protože je do ni umístěna celá řada FAST kanálů, tedy bezplatně šířených stanic, které má divák k dispozici za cenu vkládané online reklamy od jednotlivých inzerentů. Jaké stanice jsou v nabídce k dispozici? Stejně jako v případě Rakuten TV nelze očekávat ty nejatraktivnější značky, což ale neznamená, že by si mezi nimi český televizní divák nevybral.

Univerzální řeč hudby nabízí kategorie Music. V době vzniku tohoto textu nabízela dvacet programových pozic. Záměrně nepíšeme o televizních programech, protože některé z nich jsou de facto pouze hudebními streamy, které zastupuje i na českém trhu známá značka Stingray. Klasickými televizní kanály jsou pak například Qwest TV, Vivaldi nebo trojice programů Trace se značkami Trace Latina, Trace Urban a Trace Brazuca. Na fanoušky latinskoamerických rytmů pak cílí i La Bocina Latina, nechybí ani klasické hity v podání Music Legends.

Filmové kanály a sportovní nabídka


Do kategorie filmových kanálů umístila služba Plex sedm stanic. Ačkoliv většina z nich by měla být divákům spíše neznámá, výjimkou je FilmStream. Jde totiž o produkt někdejší společnosti SPI International, který byl vytvořen spolu s dalšími (na českém trhu nedostupnými) čistě pro účely šíření v podobných službách. Nyní je vlastníkem tohoto programu francouzská skupina Canal+. Plex připravuje i různé příležitostné kanály. V nabídce se například pravidelně objevují Gravitas Movies s vánočními filmy nebo stejně orientovaný Christmas Chlassics.

Vydatnou dávku bezplatných televizních kanálů přináší Plex ve sportovní kategorii. V ní bylo v době vzniku textu umístěno 26 stanic. O atraktivitě některých programů směrem k českým divákům bychom mohli polemizovat, přesto lze namátkou vyzdvihnout např. World Poker Tour, Women's Sports Network, Sports Grid nebo Fight Network. Motoristickým fandům by neměla ujít dvojice Motorvision a Speedvision. Nutno ale upozornit na to, že žádný z dostupných programů nemá k dispozici českou lokalizaci.

Podpora videoték Voyo a O2


Plex má sice českou podporu, má české menu a občas i české popisky, ale český trh je pro ni bez pochyby okrajovou záležitostí. Proto je jako pozitivum třeba vnímat to, že nabízí některé lokální služby působící na našem trhu, konkrétně Voyo nebo O2 Videotéka. Samozřejmě nechybí globální hráči jako jsou Disney+, HBO Max, Netflix, Prime Video nebo SkyShowtime.

Služby tohoto typu je však třeba brát v případě čistě českých videoték s rezervou. Nelze stoprocentně garantovat, že například u Voya na sebe Plex nenabaluje celý katalog, který CME nabízí na všech trzích, kde služba působí. A z online katalogu JustWatch to zjistit nelze. Plex pak do svého prostředí implementoval také hudební streamingovou službu Tidal, která v Česku nepatří mezi ty nejvýznamnější.

Zdroj: mediaguru.cz

Načítání dalších...