Zdroj: Shutterstock
AKTUALITY DLOUHÉ ČTENÍ DOMÁCÍ

OD AMAZANU PO VOYO. VELKÝ TEST STREAMOVACÍCH SLUŽEB NAŠEL OBŘÍ ROZDÍLY

19. 3. 2024
V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální profil pro děti, jiná počítá jen s dospělými. Jedna z karty pravidelně strhne 89 Kč, jiná 319 Kč. Jedna nepotěší HD rozlišením, druhá nadchne 4K s HDR. Vyzkoušeli jsme deset streamovacích služeb „videa na přání“, abyste mohli vybrat tu, co bude vyhovovat právě vám.

Starší čtenáři si nejspíše pamatují, že „pustit si večer nějaký nový film“ znamenalo obléknout se, dojít do videopůjčovny, najít chtěný titul na DVD nebo VHS, doma se na něj podívat a druhý den jej do půjčovny zase vrátit. V případě velkých trháků byly v půjčovně přítomné třeba dvě tři kopie filmu, ale pokud na snímek zrovna dostala chuť půlka sídliště, většina se musela spokojit s nějakou alternativou.

Ti mladší si zase vzpomenou, jak sledování filmu předcházelo hledání na různých sdílecích serverech a v torrentových katalozích, odkud bylo možné si nelegálně nahrané tituly stáhnout a na obrazovce počítače či později přes přehrávač v televizoru přehrát. Tedy pokud jste si omylem nestáhli chybně označený „kinorip“ v mizerné kvalitě nebo verzi s ruským či polským asynchronním dabingem. To pak bylo lepší jít brzo na kutě.

Dnes to zní jako středověk. Přímo v televizorech na vás totiž mohou čekat katalogy naplněné tisícovkami filmů a seriálů. Stačí kliknout tlačítkem na dálkovém ovladači. Mnohé služby navíc díla nabídnou v kvalitě nepříliš vzdálené té, ve které na nich pracovali filmaři ve studiu, a leckdy je doplní prostorovým zvukem Dolby Atmos, který ještě zdaleka není běžný ani v kinech.

Testované služby



  • Amazon Prime Video – Za málo peněz hodně „muziky“

  • Apple TV+ – Kvalita před kvantitou

  • Disney+ – Pro opravdové filmové maniaky

  • Edisonline – Kvalitu obsahu, nikoliv obrazu

  • HBO Max – Čekání, až přibude obsah

  • iVysílání – Za koncesionářský poplatek stovky titulů

  • Netflix – Záleží jen na penězích

  • Prima+ – Zdarma s reklamou, za peníze bez ní

  • SkyShowtime – Cena roste, kvalita zaostává

  • Voyo – Novácké seriály ještě dřív než v televizi


Pro optimální zážitek potřebujete chytrý televizor (ideálně se 4K rozlišením) a rozumně rychlé připojení k internetu – řekněme 50 Mbit/s. Pokud bude přípojku aktivně využívat více uživatelů současně, 100 Mbit/s je jistota. To hovoříme o přehrávání v ultravysokém 4K rozlišení s vysokým dynamickým rozsahem HDR. Pokud se spokojíte s rozlišením FullHD, vejdete se i do 10 Mbit/s. Obraz se vám nezastaví ani při rychlostech o něco nižších, protože aplikace samy vybírají kvalitu videa podle toho, jakou rychlost přenosu dat mají zrovna k dispozici. Ovšem žádné velké pokoukání to nebude.

Oba dva požadavky nejsou nijak náročné. Zmíněné televizory cenově začínají na zhruba sedmi tisících. Náročnější diváci si však v této kategorii samozřejmě nevyberou. Pro ty jsou přístroje za čtyřnásobek ceny (někdy i za více). A internet by také neměl být problém, podle monitorovací zprávy ČTÚ byla ve druhém čtvrtletí 2023 průměrná (nástrojem NetTest) naměřená rychlost stahování 88,6 Mbit/s a nejčastěji šlo o přípojky s rychlostí 30–100 Mbit/s.

V podstatě legrační jsou i ceny VOD (video on demand – video na požádání) služeb. Měsíční paušály začínají na 79 Kč a končí na 319 Kč. Půjčení jednoho filmu v půjčovně bývalo za 30 Kč (dnes by to byl po zohlednění inflace v podstatě dvojnásobek), lístek do kina dnes přijde na 140–315 Kč pro jednoho. Pokud si ve dvou pustíte jeden film, už v tu chvíli je i nejdražší VOD služba levnější než návštěva kina. A s televizorem s úhlopříčkou 65 palců nebo větší a sestavou pro prostorové ozvučení dnes už není domácí projekce jen slabší náhražkou kina, ale plnohodnotným zážitkem.

Má to však jeden nepříjemný háček. Služeb videa na přání existuje velké množství a každá má trochu (nebo zcela) jinou nabídku titulů. To znamená, že pokud si platíte jednu ze služeb, neznamená to, že vám nabídne seriál, o kterém mluvili kolegové a kolegyně v práci. Nebo ten blockbuster, na který jste před pár týdny nestihli zajít do kina. A ačkoli platí, že máte nejvyšší šanci vybrat si ve službě s vyšším počtem titulů, může se snadno stát, že zrovna to, co byste chtěli sledovat, bude ve službě s násobně menším katalogem. Takže máte tři možnosti: Buď se rozhodnete pro službu, co vás nabídkou nalákala nejvíc, a prostě s ní budete spokojeni, nebo si předplatíte více služeb najednou či je v nějakých intervalech budete střídat. Předplatné jedné ukončíte a druhé začnete.

Jednou z výhod služeb videa na přání je možnost sledovat pořady i na chytrých telefonech, tabletech nebo v prohlížečích počítačů. Bez filmů a seriálů se tak nemusíte obejít ani na cestách nebo třeba na chatě. Některé aplikace umožňují stažení pořadů do paměti telefonu nebo tabletu pro přehrávání v místech bez internetu – třeba v letadle – nebo tam, kde by daná služba nebo pořady nefungovaly buď vůbec, nebo jen přes VPN (například na dovolené v zahraničí). Ale to bývá služba od služby a někdy i pořad od pořadu.

Protokol testu

Testované služby objednávala a platila redakce z vlastního rozpočtu. Všechny služby jsme testovali na špičkovém televizoru Philips 65OLED908 s operačním systémem Android TV. Připojení k internetu bylo přes optickou přípojku se symetrickým 100Mbit/s připojením, k routeru byl televizor připojen ethernetovým kabelem. K testům aplikací pro chytrá zařízení posloužil smartphone Samsung Galaxy S22 Ultra, připojen byl skrze Wi-Fi 6. U aplikací jsme zkoumali obsahovou nabídku, prezentaci katalogu divákovi, možnosti vyhledávání titulů, uživatelské rozhraní a v neposlední řadě technickou kvalitu obsahu. Údaje o počtech titulů jsme čerpali ze serveru Filmtoro. A kde to bylo možné, tak i z oficiálních údajů služeb.

Jak na to?


U většiny testovaných služeb (výjimkou je iVysílání a bezplatný tarif Prima+) je zapotřebí se zaregistrovat, vybrat si vhodný tarif a vyplnit platební údaje. V tu chvíli můžete službu využívat ve webovém prohlížeči počítače nebo třeba na svém chytrém telefonu s nainstalovanou aplikací.

Všechny testované služby ale můžete nejlépe využívat pomocí vlastních aplikací pro chytré televizory. Všechny jsou připraveny pro televizní systémy Android TV (např.: Sony, Philips, TCL, JVC a další), Tizen (Samsung) a WebOS (LG), v některých případech i MyHomeScreen (Panasonic) nebo Vidaa (Hisense). Aplikace jsou buď v televizoru připravené už z výroby, nebo je můžete z aplikačního obchodu televizoru doinstalovat sami. Pak už se stačí jen přihlásit dříve získaným uživatelským jménem a heslem (nebo někdy pomocí QR kódu z aplikace v telefonu).

Pokud byl váš televizor vyroben před (plus minus) více než sedmi lety, je pravděpodobné, že pro něj aplikace dostupná nebude. V takové chvíli nejlépe poslouží externí mediacentrum se systémem Android TV (testovali jsme například Xiaomi Mi TV Stick za zhruba 1 200 Kč), které připojíte k televizoru podobně jako set-top-box, na němž mohou služby běžet. Vyjma Apple TV lze u některých služeb využít i vysílání obrazu z telefonu na televizor přes Chromecast nebo Airplay.

Zdroj: idnes.cz


Streamovací služba společnosti Amazon, obchodního giganta, je suverénně nejlevnější. Vybrat si správný tarif je navíc jednoduché – je pouze jeden. Služba má aplikace v podstatě pro všechny platformy, pochopitelně i pro FireOS. Vždyť za ním také stojí společnost Amazon.

Podle údajů serveru Filmtoro je ve službě Prime Video dostupných 1 050 titulů, z nichž více než půlka má české titulky a jen asi sedmina český dabing. Ve službě jsou rovněž starší tituly studia MGM, které Amazon v roce 2022 koupil.



Po spuštění aplikace je v horní polovině kolotoč s deseti propagovanými tituly, pod ním vykoukne nabídka nejsledovanějších deseti titulů v ČR, následují doporučené filmy, evropské seriály a teprve pak lišta s „pokračovat ve sledování“ rozkoukaných titulů. Následují doslova nekonečné výběry z různých kategorií, výrazně označeny jsou tituly „Amazon Original“, tedy přímo z produkce Amazonu. Do výkladní skříně určitě patří The Grand Tour, Clarksonova Farma nebo cestopisy s Jamesem Mayem.

Pokud míříte za konkrétním titulem, můžete použít vyhledávání. V rámci názvů funguje výborně, ale vyhledávání podle herce nebo režiséra funguje tak napůl, respektive dostanete i nerelevantní tituly. U každého titulu můžete vidět ukázku nebo rozkliknout podrobnější údaje včetně anotace či hodnocení na IMDB.

Je možné aktivovat rodičovskou kontrolu s věkovým limitem a ochranou PINem.

U novějších titulů je silně zastoupeno 4K rozlišení a HDR10/10+, některé tituly mají i Dolby Vision a zvuk v Dolby Atmos. Technická kvalita je silnou stránkou služby a umí plně využít i přednosti špičkových televizorů. Výborně je na tom aplikace pro chytrý telefon, videa přehrává v 1080 p a tituly si můžete i stahovat do paměti pro přehrávání bez přístupu k internetu.

Zdroj: idnes.cz


Streamovací služba společnosti Apple má ze všech služeb nejužší nabídku filmů a seriálů, hodně staví na vlastní tvorbě. Čím si však získá srdce náročnějších diváků, je jejich kvalita. Pořady sklidily řadu ocenění, například snímek v Rytmu srdce získal Oscara za nejlepší film, seriál Ted Lasso jedenáct cen Emmy. Výborná hodnocení mají třeba seriály Vládcové nebes, Slow Horses nebo Silo. Služba je jednoznačně orientována na kvalitu, nikoli na kvantitu. Celkem je podle Filmtoro dostupných něco přes 200 titulů, většina z nich má české titulky, dabing nehledejte.



Cenově se služba řadí spíše do středu pelotonu, omezením je ovšem to, že k plnohodnotnému využití služby potřebujete nějaké zařízení Apple, i když ji budete využívat jen v chytrém televizoru. Pomůže při instalaci, a především: pouze prostřednictvím zařízení Apple můžete koupit nebo zapůjčit tituly mimo paušální nabídku. To se týká zejména čerstvých hollywoodských blockbusterů (namátkou třeba Oppenheimer nebo nová Mission Impossible), někdy i starších velkofilmů, jako je třeba Dunkirk. Takový titul si buď můžete zakoupit – zpravidla za 329 Kč –, nebo dočasně vypůjčit za 79 Kč.

Sledovat službu můžete na většině chytrých zařízení Apple, v chytrých televizorech se systémy Android TV, Tizen a WebOS a ve webových prohlížečích. Mobilní aplikace jsou pouze pro iOS a iPad OS, pořady si lze stáhnout i do offline režimu.

Hlavní obrazovce dominuje nabídka propagovaných titulů, automaticky se spustí přehrání ukázky a obraz je netradičně, ale elegantně na celé ploše obrazovky pod dalšími položkami menu. Těmi jsou sekce „nadcházející“, kde se kombinují rozkoukané pořady s nově vydanými díly sledovaných seriálů. (Na rozdíl třeba od Netflixu nevydává Apple TV seriály po sezonách, ale jednotlivých dílech.) Níže následuje dlouhá řada různých výběrů a kategorií, ve kterých by si měl divák vybrat. U každého snímku si může rozkliknout okno se stručnými podrobnostmi. Sportovní fanoušky mohou zaujmout zápasy slavné Major League Soccer. V paušálu jsou rekapitulace, přímé přenosy jen v „season pass“. Vyhledávání funguje i podle režiséra nebo herce.

Apple nepočítá s více uživateli jednoho předplatného, takže třeba dětský účet vytvořit nelze. V Apple TV ostatně příliš dětského obsahu není. Tituly s věkovým omezením (dle vlastní volby) můžete schovat pod PIN.

Naprostá většina titulů je ve 4K rozlišení s HDR – Dolby Vision a zvukem Dolby Atmos. Kvalita obrazu je zpravidla výjimečná, u některých titulů je ale komprese patrná (například u živého koncertu Jennifer Lopez v rámci Apple Music Live).

Zdroj: idnes.cz


Je to jedna z dražších služeb dostupných na českém trhu a tvůrci vědí že si to mohou dovolit. V katalogu totiž mají tituly z dílen Disney, Pixar, Marwel, Lucasfilm (StarWars), National Geographic, ... Nebo třeba slavné 20th Century Fox. A tak si přijdou na své jak milovníci komiksů a fantasy příběhů, tak dnes již klasických filmů a seriálů. Podle serveru Filmtoro služba nabízí více než 1 900 titulů, většina z nich má české titulky, více než polovina je s dabingem.



Vypíchnout klíčové tituly je možná po vyjmenování studií zbytečné, tak jen telegraficky. U Disney najdete i černobílý snímek Hravý Pluto z roku 1934 nebo původní (a krásně remasterovanou) Knihu džunglí z roku 1967 a vše novější. Milovníky marvelovek čekají celé příběhové kolekce, například Antman, Hulk, Black Panther, Thor, Doktor Strange a další. O Ironmanech a Spidermanech asi nemusíme hovořit. Je tu komplet vše z říše Star Wars a velké množství dokumentů od National Geographic.

Na hlavní obrazovce vidíte jak tradiční prostor s propagovanými pořady, tak netradiční lištu s přístupem k obsahu jednotlivých studií. Pod nimi je sekce doporučení pro konkrétního diváka, posledních přidaných titulů nebo třeba výběr Oskary nebo cenami Emmy oceněných titulů. Mimochodem zde najdeme třeba snímek Indiana Jones – Nástroj Osudu, který jsme v Apple TV museli zaplatit. Konkrétní tituly můžete vyhledávat podle názvů i herců a režisérů, funguje to velmi dobře.

Pod jedním účtem si můžete vytvořit více profilů, nastavit u nich věkové omezení přehrávaných titulů nebo přístup zablokovat PINem. Můžete vytvořit i speciální dětský účet se zjednodušeným rozhraním a nabídkou výhradně dětských titulů.

Kvalitativní nabídka je kolísavá od 1080 p po 4K s HDR (často Dolby Vision), zvuk od 5.1 po Dolby Atmos. Aplikace jsou připravené pro všechny hlavní televizní operační systémy, nechybí aplikace pro chytré telefony a tablety ani pro webové prohlížeče. V aplikaci nechybí možnost stáhnout vybrané tituly pro přehrávání bez přístupu k internetu.

Zdroj: idnes.cz


Česko-slovenská streamovací služba Edisonline patří pod skupinu Film Europe, což zasvěcenějším naznačuje, jaký obsah v ní najdou. Film Europe totiž pořádá tři filmové festivaly: přehlídku filmů z festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes pod názvem Be2can, z festivalu skandinávské kinematografie Scandi a z týdne francouzského filmu s názvem Crème de la Crème. Navíc spolupracuje s dalšími festivaly, například s Febiofestem. Film Europe navíc provozuje pražské kamenné kino Edison Film Hub a dva lineární televizní kanály Film Europe a Film Europe+.



Službu si můžete předplatit na měsíc nebo rovnou na rok, přičemž v obou případech vyjde na 155 Kč měsíčně. V ceníku najdete i deset balíčků „prémiových filmů“ s dvoudenním předplatným Edisonline za 140 Kč. A to je moment, kde se to zamotává! Provozovatel úplně všechny filmy tituluje jako „prémiové“, což je matoucí, protože ty v aplikaci označené jako Novinky – prémiové filmy – na dva dny si s předplatným (na rozdíl od dalších 490 prémiových titulů ve videotéce) nepřehrajete, ale je potřeba zakoupit je zvlášť. A ano, je to těch 10 filmů, co najdete samostatně v balíčcích v ceníku.

Jak jsme již uvedli, v současnosti je v katalogu služby 490 filmových titulů. Všechny jsou v originálním znění s českými titulky, jiné varianty nejsou k dispozici. Dabing nehledejte, protože typičtí cíloví diváci Edisonline to nedělají (i mluvený projev je přece součástí hereckého výkonu). Filmy jsou ve FullHD rozlišení, ale klidně bychom tipli i méně. Obrazová kvalita neurazí, ale ani nenadchne.

Na hlavní obrazovce nenajdete propagační prostor, ale rovnou vstupy do kategorií. V době testu to byly: novinky, prémiové novinky, filmy bratří Dardenů, Scandi, Ženská záležitost, Be2Can, psychomagické filmy Alejandra Jodorovského, filmy Kena Loache, filmy s Madsem Mikkelsenem, filmy režiséra Ingmara Bergmana, ... A spousta dalších. Vyhledávání konkrétních titulů funguje pouze podle názvů, bohužel nikoli podle herců nebo režisérů. U jednotlivých titulů si přitom můžete zobrazit poměrně dost podrobností.

Chybí snadná možnost pokračovat v přehrávání rozkoukaného titulu (je třeba jej znovu vyhledat). A pokud si v televizi pustíte film a chcete ho dokoukat na telefonu v posteli, pustí se dokonce od začátku a daný čas si musíte najít sami. V aplikaci pro chytré telefony chybí možnost stáhnout si titul pro přehrávání bez internetu. V letadle tak budete mít smůlu.

Kdykoli si můžete pustit lineární vysílání dvou výše zmíněných filmových kanálů nebo využít až sedmi dní zpětného zhlédnutí. Až 50 hodin vybraných pořadů si lze „uložit“ i na pozdější dobu. Rodičovskou kontrolu nehledejte, tato služba už svým obsahem pro děti není.

Zdroj: idnes.cz


Recenzovat teď službu HBO Max je trochu nešťastné, protože se nejspíše v řádu týdnů (nejdéle měsíců) promění ve službu Max, jako tomu už je na mnoha jiných trzích. Součástí proměny bude i integrace obsahu společnosti Discovery, se kterou se Warner Media, provozovatel služby HBO Max, v roce 2022 spojila. Pro službu to přinejmenším bude znamenat velkou injekci obsahu, zejména dokumentárních pořadů. A protože do stejné skupiny patří také kanály Eurosport, bude mít služba Max pro sportovní fanoušky konkurenční výhodu například během letních olympijských her v Paříži.



Katalog podle serveru Filmtoro čítá bezmála 2 200 titulů, z nichž čtyři pětiny mají české titulky a více než polovina i český dabing. Uspokojí vás například, pokud jste fanoušky Harryho Pottera, Hobita, Hunger Games, Spidermana, ... Ale také komiksových titulů od DC nebo vlastní produkce HBO. Najdete zde tak třeba otitulkovaný Co týden dal s Johnem Oliverem. V katalogu nechybí ani spousta dnes již klasických titulů, jako jsou Yentl s Barbarou Streissand (1983), Divoch s Marlonem Brandem (1953), filmová esej Koyaanisquatsi (1982) s hudbou Philipa Glasse nebo třeba Vlasy (1979) režiséra Miloše Formana.

Naprostá většina hlavní obrazovky je věnovaná doporučeným titulům. Na první nabídku Pokračovat ve sledování je potřeba popojet tlačítkem na ovladači. Následují Doporučení pro vás, seznam uložených titulů, další doporučení, nově přidané tituly a žebříček Co teď letí v Česku a na Slovensku... A tak dále. Vyhledávání podle názvů funguje dobře, podle režisérů slušně, u herců je však hodně „false positives“.

K jednomu účtu může být víc profilů, vytvořit lze i dětský s nastavením věkového limitu, rovněž lze aktivovat PIN nutný při přepínání profilů. Dětský profil má kromě omezeného obsahu zjednodušené rozhraní, které nabízí víc obrázků a méně písmenek.

Nechybí aplikace pro chytré telefony a tablety, a to včetně stahování pořadů k offline sledování.

Mírným zklamáním je pro nás technická kvalita služby. Spousta i nových titulů není ve 4K, ale pouze ve Full HD. A opravdu nevíme, proč bychom měli třeba Dunkerk nebo Gran Turismo vidět pouze v FHD a s 5.1 zvukem. Nemálo titulů je v této nejvyšší domácí kvalitě (4K s HDR a zvuk v Dolby Vision) i na HBO Max, ale velká část katalogu dnes nenabízí maximum technicky možného. A to i u titulů, které v takovém rozlišení jinde jsou.

Zdroj: idnes.cz


I veřejnoprávní Česká televize má svoji aplikaci videa na přání. Podle Filmtoro má v katalogu necelou tisícovku pořadů a dobrou zprávou je, že je pro diváky zdarma, respektive její fungování je placeno z koncesionářských poplatků. Další dobrou zprávou je fakt, že v ní lze spustit živé vysílání všech pěti kanálů ČT, a to včetně zpětného přehrání uplynulých sedmi dní (ne úplně všech pořadů, ale valné většiny). Je to tedy i zajímavá možnost, jak bezplatně dostat TV vysílání do televizoru v místě, kam sahá wi-fi, ale ne anténní kabel.



V iVysílání najdete velké množství seriálů, pořadů, pohádek, dokumentů a filmů z produkce České televize, ale také mnohé zahraniční tituly. Jejich dostupnost je někdy časově omezená podle vysílacích práv. Mezi nejsledovanějšími jsou nyní Případy 1. oddělení, Vyprávěj, Peče celá země, Volha, Rapl, Devadestáky, Oktopus, Most! nebo třeba film Teorie tygra. Velká část snímků (alespoň dle naší zkušenosti) je v plném HD rozlišení 1080 p a obraz bývá velmi slušný.

V horní polovině úvodní obrazovky vždy vidíte jeden nejvíce doporučený pořad, pod ním je seznam dalších aktuálních doporučení. Níže je výčet nejsledovanějších pořadů, následují výjezdy z kategorií Filmy, Premiéry české televize a také tematické speciály jako Prezidentské „volby“ v Rusku či 31 let s Českým lvem. Vybírat můžete i v rejstříku obsahových kategorií. Fulltextové vyhledávání funguje výborně u názvu pořadů a velmi dobře u herců, režisérů či scenáristů.

V aplikaci se můžete přihlásit, ale jen proto, abyste si pořady mohli dávat mezi oblíbené a snadno najít třeba rozkoukaný titul. Samostatná sekce rozkoukaných pořadů v aplikaci není. Není zde ani vytváření uživatelských profilů nebo dětský zámek. Služba je na hlavních platformách chytrých televizorů dostupná jako aplikace, na ostatních se k ní můžete dostat přes červené tlačítko HbbTV – podobně jako u Prima+ a Voyo.

Zdroj: idnes.cz


Společnost Netflix dodává filmovou zábavu na domácí obrazovky již skoro 27 let. V roce 1997 totiž začala v USA se službou rozesílání DVD titulů poštou. Doručovatele v dodávkách o deset let později nahradily datové sítě a o dalších devět let později dorazila služba videa na přání i k českým divákům. Dnes podle dostupných informací nabízí obří katalog s bezmála 8 200 tituly, přičemž dvě třetiny mají české titulky a jen asi 15 procent i český dabing.



Zájemce si musí vybrat jeden ze tří balíčků. Programová nabídka je stejná, liší se rozlišením obrazu (tedy kvalitou) a počtem souběžných uživatelů. Základní tarif je pouze pro jednoho a nabízí rozlišení 720 p, což stačí, když budete sledovat na telefonu nebo tabletu. Na měsíc vyjde na 199 Kč. Vyšší balíček za 259 Kč nabízí plné HD (1080 p) rozlišení, umožní souběžné sledování až dvěma divákům a hodí se pro majitele malých televizorů nebo těch, co koukají v prohlížeči na počítači. Pokud ale doma máte 4K televizor s úhlopříčkou 55 palců a více, je nejvyšší balíček za 319 Kč jasnou volbou. Nabídne totiž u spousty titulů 4K rozlišení a u mnohých i HDR (Dolby Vision) a prostorový zvuk v Dolby Atmos a také souběžné použití až šesti uživateli. Streamovat tak může celá rodina.

Kromě nakoupených katalogů různých filmových společností nabízí Netflix i vlastní tvorbu. Nároční diváci se na ni mnohdy dívají skrz prsty, díla ale mají komerční úspěch a mnohdy i skvělé obsazení. Z filmů vzpomeňme třeba na snímky Dva papežové (v hlavní roli Anthony Hopkins) nebo Irčan (režie Martin Scorsese, v hlavních rolích Robert De Niro a Al Pacino). Velký úspěch má Netflix se seriály, mnohé jsou i skvěle hodnocené na ČSFD. Za zmínku stojí třeba Narcos (hodnocení 94 %), Stranger Things (hodnocení 90 %) nebo Černé zrcadlo (hodnocení 87 %).

Většina úvodní obrazovky je věnována titulu, na který chce Netflix upozornit, ukázku přehraje na celé obrazovce i pod dalšími prvky menu. Následuje Pokračujte ve sledování, při výběru titulu se na pozadí spustí přehrávání ukázky. V další nabídce jsou Návykové TV pořady, Dnešní doporučení pro vás, TOP deset pořadů v Česku, novinky, ... A tak dále. Vyhledávání dobře funguje podle názvu titulu, podle režiséra a herců spíše částečně (nabídne i nesouvisející tituly).Mnoho titulů je dostupných ve 4K rozlišení s HDR a prostorovým zvukem, stále častěji jde o kombinaci Dolby Vision a Dolby Atmos. Netflix během covidu snížil datový tok (aby ulevil přetíženým sítím) a na výsledku je to trochu znát. Ale i tak je to na kvalitní obrazovce velmi dobrá podívaná. Dobrou zprávou je, že i pořady ve FullHD vypadají velmi dobře, obzvláště pokud proběhnou upscalingem ve vyšších modelech dnešních televizorů.

Aplikace pro chytré telefony umí rovněž stahovat tituly k offline přehrávání, využít můžete dokonce chytrého asistenta, který automaticky v přítomnosti wi-fi stahuje další díly seriálů poté, co jste odkoukali ty předchozí. Nechybí ani webový přehrávač.

Zdroj: idnes.cz


Česká aplikace televize Prima má tři tarify. Jeden je bezplatný a s plně nasazenou reklamou nabízí jen SD kvalitu, lineární vysílání kanálů TV Prima s archivem pořadů a více než 150 titulů k přehrání. Za 99 Kč měsíčně uvidíte jen polovinu reklamy, kvalita se zvedla na HD (720 p) rozlišení, počet titulů na více než 2 000 (Filmtoro udává zhruba polovinu). A k tomu pořady Prima+ Originals a předpremiéry seriálů. Za dalších 50 Kč už neuvidíte reklamy, zato dostanete důstojnější obrazovou kvalitu s rozlišením 1080 p. My zvolili nejvyšší tarif a obrazová kvalita patřila ke slabším. Ale zejména na menších obrazovkách neurazí.



Obsah tvoří především produkce FTV Prima. Najdete zde spoustu seriálů, jmenujme třeba aktuálně Zalez do spacáku, Vytoč mého agenta, Velká liga, Zoo, Bodyguardi nebo třeba Mordparta. Jsou zde také některé tituly z produkce České televize, v hlavní nabídce například Život a doba soudce A. K. nebo Marie Terezie. Ve filmové nabídce je spousta jak českých, tak zahraničních titulů. V době testu byl nejsledovanějším filmem Hřebík v hlavě (hodnocení ČSFD 33 %), následovaný Modelky, s. r. o. (hodnocení ČSFD 17 %).

Na hlavní obrazovce je řádek s nabídkou aktuálně propagovaných titulů, místo přehrávání ukázky je prostor věnován grafice titulu a slovní anotaci. Níže je nabídka přehrávání devíti kanálů FTV Prima. Můžete je sledovat v živém vysílání nebo si pustit aktuálně vysílaný pořad od začátku. Není zde zpětné přehrání s archivem, ale mnoho titulů aplikace nabídne v sekci Znáte z TV a Nejsledovanější. A níže jsou výběry: Seriály a pořady přímo pro vás, Nejsledovanější filmy, Vybrané seriály, Pokračovat ve sledování, Předpremiéry a Prima+ Originals, Doporučujeme, ... A ještě o něco níže lišta s žánrovými kategoriemi. Aplikace obsahuje i zahraniční tituly, ale nejvíce nabízí pořady vlastní a české. Vyhledávání příliš nefunguje, podle názvu téměř ne, podle herců vůbec.

Službu může používat až pět účtů a celkem může být aktivní na pěti zařízeních. Dětský účet ani restrikce obsahu podle věku služba nenabízí. Aplikace pro chytré telefony neumí stahovat pořady k přehrávání bez přístupu k internetu.

Zdroj: idnes.cz


Za službou stojí společnosti Comcast a Paramount a je určena pro evropské trhy, na kterých není dostupná satelitní nabídka Sky a streamovací služba Paramount+. V katalogu má tituly z Paramount Studios, Universal Studios, NBC a dalších. Početně patří nabídka k těm slabším, podle Filmtoro čítá jen zhruba 820 titulů. Většina z nich má titulky, velké množství i dabing. Služba při svém loňském startu nasadila zaváděcí cenu 89 Kč, později zdražila na aktuálních 179 Kč a do konce dubna je již oznámeno její zdražení na 229 Kč. Můžete sice využít slevového balíčku na 6 měsíců za cenu 4 nebo si službu výhodněji předplatit na rok. Ale málo platné, konkurence nabízí dvakrát, třikrát až osmkrát víc titulů za velmi podobnou nebo jen o trochu vyšší cenu.



Tituly jsou dostupné pouze ve FullHD nebo nižším rozlišení a s DolbyDigital 5.1 nebo stereofonním zvukem. To je v roce 2024 slabé, a i když jsme ochotní v tomto ohledu přivřít oči u služeb nabízející především televizní obsah, který se mnohdy ani v ultravysokém rozlišení neprodukuje, u služby s hollywoodskou produkcí je to jednoduše ostuda.

Nabídka přitom není vůbec špatná, mezi novými filmy jsou třeba Mission: Impossible – Odplata, Rychle a zběsile 10, Transformers – Probuzení monster nebo třeba Babylon. Bohatá je sekce seriálů, mezi propagovanými jsme našli například Mary&George, Halo, Yellowstone či třeba Král Tulsy se Silvesterem Stallonem. A pokud se ponoříte do katalogu hlouběji, vykoukne na vás třeba Dexter.

Úvodní obrazovka je v podstatě klasická, většinu vyplňuje nabídka propagovaných titulů s postupným automatickým přehráváním ukázek, níže je nabídka nových a exkluzivních seriálů, ještě níže exkluzivních filmů. (Co je ale proboha exkluzivního na filmu, který je i v dalších službách?). Dále je níže nabídka pořadů podobných tomu nejvíce sledovanému (usuzuji podle toho, že u mne vybral Yellowstone, který jsem předtím nechal jet jako kulisu). Při scrollování dolů najdete i Rozkoukané pořady nebo kategorii Neuvěřitelné kostýmy. Vyhledávání funguje podle názvu a částečně i podle herců.

Uživatelské profily můžete opatřit PINem, lze vytvořit i speciální dětský s omezením na pouze dětské pořady s definovaným omezením podle věku.

V aplikaci pro chytré telefony lze pořady ukládat ke sledování v offline režimu.

Zdroj: idnes.cz


U aplikace z dílny TV Nova z různých tarifů vybírat nemusíte, má pouze jeden a chybí bezplatná verze. Ve stejné logice jako Prima+ je Voyo zaměřeno na produkci TV Nova, některé tituly se vyrábí přímo pod značkou Voyo a mají exkluzivitu. Ve službě jsou dostupné i vybrané zahraniční tituly, celkem by měl mít divák ve Voyo dostupných přes 2 000 titulů. Filmtoro uvádí o čtvrtinu méně. Zahraniční tituly by měly být většinou s dabingem.



Najdete tu novácké seriály, jako jsou Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2, Specialisté nebo Policie Hvar, a to i dříve, než běží v běžném lineárním vysílání. Více se ale o Voyo v uplynulých týdnech mluvilo ve vztahu k vlastní produkci. Seriál Metoda Markovič: Hojer má na ČSFD 91 %, Matematika Zločinu získala v roce 2023 Českého lva a nadstandardní byla i série Extraktoři. V současné době jsou zde k přehrání i reality show Survivor, Výměna manželek a další. V rámci Voyo najdete také řadu pořadů z produkce České televize.

Hlavní obrazovka je statická, horní polovinu zabírá aktuálně propagovaný pořad, pod ním je sekce Doporučujeme následovaná Pokračovat ve sledování, Dříve než v TV a poté speciálem Významné ženy a výběrem TOP 10 filmů týdně. Vyhledávání relativně funguje jak podle názvu, tak herců či režisérů.

Vytvořit si můžete profily pro pět uživatelů, z toho tři mohou být dětské. „Dospělácké“ lze zamknout PINem. V době testu nám ale vytvoření dětského profilu končilo chybou. Souběžné přehrávání je možné na dvou zařízeních najednou. Aplikace pro chytré telefony umí i offline režim pro sledování bez internetu.

Obraz je maximálně v HD kvalitě, podrobnosti u jednotlivých titulů nejsou, celkově je obrazová kvalita vyšší. Na Netflix nebo Prime Video ovšem nemá.

Zdroj: idnes.cz

Načítání dalších...