ČESKÉ MEDIÁLNÍ ASOCIACE A VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA PŘIPRAVILY SAMOREGULAČNÍ DESATERO

8. 8. 2025 Při příležitosti nabytí účinnosti Evropského aktu o svobodě médií (EMFA) představily české mediální asociace a veřejnoprávní média samoregulační desatero, které reflektuje požadavky tohoto evropského nařízení. V následujících měsících se zaměří na přijetí memoranda, které bude řešit aplikační procesy tohoto desatera.



ČESKO MÁ ZAČLENIT ZÁKON O SVOBODĚ MÉDIÍ EMFA. CO PŘINESE?

29. 5. 2025 Co přinese Evropský zákon o svobodě médií zvaný EMFA? Diskuse na Novinářském fóru probrala, co nová legislativa přinese.



VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA BY NEMĚLA MÍT ZISK Z REKLAMY, ZNÍ Z ASOCIACE KOMERČNÍCH TELEVIZÍ

27. 4. 2024 Mediální manažerka Klára Brachtlová už rok stojí v čele Asociace komerčních televizí (AKTV). Tu před sedmi lety založily televizní skupiny Nova, Prima a Óčko. V rozhovoru prozradila, v čem televizím pomáhá spojení do asociace, jak se vysílatelé vyrovnávají s příchodem umělé inteligence i proč se komerční média postavila proti novele zákona, která zvyšuje poplatky pro Českou televizi.



DEN SVOBODY SDĚLOVACÍCH PROSTŘEDKŮ: JAK VYPADÁ SVOBODA PODLE EVROPSKÝCH MÉDIÍ

3. 5. 2022 Vysílatelé a streamovací služby po celé Evropě dnes slaví Den svobody sdělovacích prostředků[1]. V době, kdy Evropská komise připravuje návrh Evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), si asociace ACT, ABBRO, ACCeS, AKTV, ARCA, CRTV, UTECA a VÖP připomínají společné zásady zajišťující pluralitu, nezávislost a udržitelnost sdělovacích prostředků. Všechna nová nařízení, která mají dopad na audiovizuální média, by se měla posuzovat z hlediska obecných zásad, jako je udržitelnost médií. Vyhneme se tak konfliktům při regulaci i nedostatečné soudržnosti, které negativně ovlivňují mediální prostředí. Evropský akt by měl být příležitostí pro vytvoření celostnějšího přístupu k pluralitě sdělovacích prostředků.